Завершилася Третя Міжнародна літня школа з гебраїстики та семітської філології в Острозі

Цолін

 

Здавалося б, цікавість до таких мов, як мандейська чи туройо, або до арамейської мови Вавилонського і Єрусалимського Талмудів, виявляє хіба що вузьке коло фахівців. Проте, насправді в Україні та інших країнах пострадянського простору існує сталий інтерес до семітської філології. Про це свідчить Третя Міжнародна літня школа з гебраїстики та семітської філології, що відбулася 16 липня–5 серпня (першу було організовано на базі Центру юдаїки в Національному університеті «Острозька академія» ще 2016 року).

Цього разу фінансування Школи значною мірою лягло на плечі самих учасників, однак це не перешкодило її проведенню. Поряд із тим, її організаторів підтримали Центр «Сефер», Ратґерський університет, Вища школа економіки й окремі приватні благодійники.

У Третій Міжнародній літній школі з гебраїстики та семітської філології взяли участь 16 викладачів із України, США, Росії, Ізраїлю та Німеччини. Міжнародною була й студентська аудиторія – 53 слухачі з України, Білорусі, Грузії, Італії, Польщі та Росії.

Найбільш популярними курсами Школи залишаються заняття з давньоєврейської, два рівні яких – початковий і поглиблений – вів викладач Яков Ейделькінд (Російський державний гуманітарний університет, Москва). Дмитро Цолін (НУ «ОА») викладав курс синтаксису давньоєврейської мови (уперше в історії Школи). Особливу увагу до цієї мови викликано передусім інтересом до текстів Біблії, а також пізньоантичних і ранньосередньовічних єврейських джерел.

 

Ейделькінд

 

Цолін

 

На другому місці за ступенем зацікавленості з боку слухачів опинилися арамейські мови: біблійна арамейська та класична сирійська, які викладала Юлія Фурман (Вища школа економіки, Москва), сабейська (Віра Цуканова з Марбурзького університету, Німеччина), мова Тарґумів Онкелоса і Йонатана бен-Узіеля (Дмитро Цолін) і сучасна східноарамейська мова туройо (Нікіта Кузін із РДГУ, Москва). Також студенти мали можливість прослухати заняття з мандейської і християнської палестинської арамейської (викладач – Олексій Муравйов із ВШЕ).

Тим, хто цікавиться новоарамейськими мовами, було запропоновано курс курманджі – курдської мови (викладачка – Ґульсума Демір зі Стамбульського університету). Хоча курманджі – індоєвропейська, а не семітська мова, вона справила суттєвий вплив на східноарамейські.

Студенти мали змогу прослухати курси класичної арабської (викладач – Олексій Дунцов із РДГУ) та аккадського клинопису (Сергій Коваль, який представляв ту ж саму установу) – із ними мусить бути знайомий кожен семітолог. Загальнотеоретичний мовознавчий курс «Вступ до семітської філології» викладав Олексій Лявданський (ВШЕ).

 

Коваль

 

Дунцов

 

Унікальною можливістю для слухачів школи був шанс прослухати курси фахівців світового рівня в галузі семітської філології Саймона Гопкінса (Єврейський університет у Єрусалимі) «Вступ до середньовічної єврейсько-арабської мови» та Вернера Арнольда (Гайдельберзький університет) «Арабський діалект Дамаска». Заняття з давньоєврейської ономастики проводив Віктор Ґолінец (Вища школа юдаїки, Гайдельберґ).

 

Арнольд

 

Школа тривала три тижні. За цей час студенти, більшість із яких уже мала певний рівень семітологічної підготовки, могли опанувати основи граматики й засвоїти базову лексику до рівня читання простих текстів.

Фото люб’язно надано Центром юдаїки в Національному університеті «Острозька академія»