У Бережанах відбулась епіграфічна експедиція на єврейському цвинтарі

Експедиція в Бережанах

 

11–13 липня 2018 року на території єврейського цвинтаря в місті Бережани (Тернопільська область) відбулася епіграфічна експедиція магістерської і сертифікатної програм з юдаїки НаУКМА під керівництвом Віталія Черноіваненка і Таїсії Сидорчук, за участю експертів із епіграфіки Катерини Малахової і Олександри Фішель та студентів НаУКМА.

 

Експедиція в Бережанах

 

Експедиція в Бережанах

 

Експедиція стала можливою завдяки Асоціації єврейських організацій та общин (Вааду) України. Окреме сприяння експедиції надала місцева влада і керівництво Державного історико-архітектурного заповідника в Бережанах. Депутат Острозької міської ради Григорій Аршинов, який має вже чималий досвід роботи на єврейських цвинтарях в Україні, допоміг розробити карту, на яку було нанесено місця поховань (кілька сотень).

 

Експедиція в Бережанах

 

Експедиція в Бережанах

 

Основним завданням експедиції було документування написів, викарбуваних на мацевах – надгробних плитах, значна частина яких на цвинтарі зруйнована або напівзруйнована. За попередніми даними, збережені поховання на єврейському кладовищі в Бережанах датуються з початку XVII століття до Другої світової війни.

 

Експедиція в Бережанах

 

Серед поховань – могила Шалома Мордехая Га-Коена (помер 1630 р.), першого рабина Бережан. У 1990-х рр. на цвинтарі було збудовано огель (cклеп) на місці поховань рабина Мешулама Шраґи Файбуша Гальперіна (1810–1874), засновника династії бережанських хасидів, його сина і, як зазначено, «восьми поколінь рабинів та їхніх дружин».

Детальний фотозвіт з експедиції можна знайти в альбомі на Фейсбук-сторінці магістерської програми з юдаїки в НаУКМА.

Фото: Христина Дулько, Тетяна Малих, Віталій Черноіваненко