Міжнародна літня школа з гебраїстики та бібліїстики в Острозькій академії

Літня школа-2017_15 (1).jpg

Протягом трьох тижнів (з 10 по 31 липня) в Національному університеті «Острозька академія» відбувалася Міжнародна літня школа з гебраїстики та бібліїстики, організована Центром юдаїки, що діє при академії. Такий захід у Острозькій академії проходить уже вдруге: в липні минулого року тут відбулася Міжнародна літня школа з семітської філології, яку відвідало понад 80 учасників і 15 викладачів із університетів Ізраїлю, США, Німеччини та Росії. Тоді географія країн, звідки прибули учасники Школи, була досить широкою – Україна, Білорусь, Польща, Росія, Чехія, Литва та Італія. Ініціатором створення та академічним консультантом тоді виступив викладач Російського державного гуманітарного університету (Москва) Сергій Льозов, який разом із групою колег у такий спосіб хотів висловити свою підтримку Україні.

Цього разу захід зібрав 70 студентів-учасників із України, Білорусі, Польщі, Росії та Італії. Дещо змінилися напрямок і формат Школи: тепер це вже був не одноразовий захід, а літня сесія річної Міжнародної сертифікатної програми з гебраїстики та бібліїстики, якій передувала весняна сесія (відбулася у травні) та після якої має відбутися осіння сесія (13–23 листопада). Орієнтація на гебраїстику (вивчення біблійної давньоєврейської мови, Танаху та текстів раннього юдаїзму давньоєврейською і арамейською) та бібліїстику пов’язана з неабиякою зацікавленістю аудиторії саме цими предметами. Тож до програми Літньої школи було включено такі предмети, як «Давньоєврейська мова» початкового та вищого рівнів (середній вивчали на весняній сесії у травні), «Текстологія Танаху», «Арамейська мова Тарґума Онкелоса», «Арамейська мова палестинських Тарґумів», «Вступ до Талмуду», «Біблійна арамейська мова», «Ханаанська поетична традиція та її вплив на давньоєврейську (біблійну) поезію», «Вступ до середньовічної юдео-арабської мови» та «Юдейська палестинська арамейська мова». Зазначені курси викладали професори з різних університетів: Стівен Фассберґ, Саймон Гопкінс і Таня Нотаріус із Єврейського університету в Єрусалимі; Метью Морґенштерн із Тель-Авівського університету; Дмитро Цолін із Національного університету «Острозька академія»; викладачі Російського державного гуманітарного університету Сергій Льозов, Максим Калінін, Яків Ейделькінд і Олексій Лявданський.

Окрім курсів, що мають безпосередній стосунок до гебрайських і біблійних студій, до програми Школи було включено кілька додаткових предметів, що мали на меті розширити уявлення про інші семітські мови, генетично близькі до давньоєврейської і арамейської та історично пов’язані з біблійними та ранніми юдейськими текстами – «Арамейські епіграфічні тексти IX–VIII ст. до н.е.», «Сучасний арамейський діалект євреїв Урмії», «Аккадська мова», «Вступ до мандейської мови», «Постахеменідська арамейська епіграфіка», «Християнська палестинська арамейська мова», «Класична сирійська мова», «Новоарамейські мови», «Амхарська мова», «Мова ґеез» і «Літературна арабська мова». Ці курси викладали Олексій Лявданський, Максим Калінін, Юлія Фурман, Олексій Муравйов, Олексій Дунцов, Йосиф Фрідман і професор із Кембриджського університету Джеффрі Ган.

Особливістю Літньої школи було те, що студенти не просто слухали цікаві лекції, а відвідували повноцінні заняття із мовних курсів: вивчали основи граматики, вчилися читати тексти, орієнтуватися в науковій літературі та використовувати сучасні методи лінгвістичних досліджень. Звісно, за такий короткий час опанувати мову на належному рівні досить складно, проте метою Програми (нагадуємо, що Літня школа є лише її частиною) є дати поштовх тим, хто бажає вивчити давні семітські мови, забезпечити їх необхідними навичками і методами навчання та скерувати у потрібне русло.

Серед учасників Програми – люди з різними інтересами, рівнем підготовки та фахом. Тут і студенти-сходознавці й історики, і викладачі з науковими ступенями, і просто ті, кому цікаво поринути в давнину не через чужі праці та переклади архаїчних текстів, а, так би мовити, власноруч торкнутися минулих епох.

Наступним кроком має стати осіння сесія Програми з гебраїстики та бібліїстики, де вивчатимуть курси «Історія івриту», «Давньоєврейська мова–4», «Вступ до порівняльного вивчення семітських мов», «Вступ до тарґумів» і «Вступ до кумранських студій». Ці курси читатимуть Ар'є Ольман із Академії мови іврит (Єрусалим), Олексій Лявданський, Дмитро Цолін і Кен Гансон – професор Університету Центральної Флориди (США).

Міжнародна сертифікатна програма з гебраїстики та бібліїстики здійснюється завдяки фінансовій підтримці Українсько-єврейської зустрічі; академічними партнерами програми є Тель-Авівський університет (Ізраїль), Університет Центральної Флориди (США), Єврейський університет у Єрусалимі (Ізраїль) і Центр «Сефер» (Росія).

Дмитро Цолін,
директор Центру юдаїки
в Національному університеті «Острозька академія»