Відеозапис публічної лекції Тетяни Батанової «Їдиш у Києві в 1917–1919 роках»

2020-03-23

 

batanova.jpg

 

 

Відеозапис публічної лекції керівниці відділу фонду юдаїки Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, дослідниці українсько-єврейських узаємин 1917–1920-х років і їдишомовної єврейської культури Тетяни Батанової «Від жаргону до офіційної мови: Їдиш у Києві в 1917–1919 роках» викладено для перегляду онлайн.

Історія їдишу налічує майже тисячу років, однак модерна культура цією мовою виникла лише у другій половині XIX ст. Під час загального перепису населення в Російській імперії 1897 року 97% євреїв назвали рідною мовою їдиш, однак тоді він сприймався в найкращому разі як «маме-лошн» (материнська, рідна мова), а не мова політики, освіти чи високої культури. Багато хто зверхньо вважав його «жаргоном».

Падіння російської монархії в лютому 1917 року створило передумови для всебічного розвитку цієї мови. Саме в Києві їдиш отримав шанс для повноцінного існування в усіх сферах і визнання на державному рівні. Лекторка розповіла про дуже короткий, але цікавий, сміливий і по-своєму утопічний період розвитку єврейської культури в Києві 1917–1919 років, який став прикладом «нормальності» їдишу, вплинувши на політичне, громадське та культурне життя євреїв у різних куточках світу в наступні два десятиліття.

Захід відбувся 8 грудня 2019 року в межах науково-популярного лекторію УАЮ «Євреї України: від Давньої Русі до Незалежності». Організатори: Українська асоціація юдаїки, магістерська програма з юдаїки в НаУКМА та єврейський центр «Халом».

З фотографіями з лекції ви можете ознайомитись в альбомі на Фейсбук-сторінці УАЮ.

Відеозапис публічної лекції відтепер можна переглянути на каналі Youtube УАЮ.

Лекторій Української асоціації юдаїки відбувається за сприяння Голландського єврейського гуманітарного фонду.

 

Вам сподобалася лекція? Залиште свій відгук за посиланням.