Відбулася конференція УАЮ «“Розкриваючи секрети”. Хасидизм і Гаскала на українських землях»

2021-09-09

 

 

31 серпня – 1 вересня 2021 року в Центрі міської історії Центрально-Східної Європи (Львів) відбулася міжнародна наукова гібридна конференція «“Revealing of Secrets”: Hasidism and Haskalah in the Ukrainian Lands» («“Розкриваючи секрети”. Хасидизм і Гаскала на українських землях»), організована Українською асоціацією юдаїки. У дводенному заході взяли участь 17 дослідників з Ізраїлю, України, Великої Британії, Німеччини, США, Швеції, Польщі та Росії.

Конференцію було присвячено розвиткові східноєвропейського єврейського суспільства на пограниччі традиційного й модерного світів і особливому місцю українських євреїв у діалозі між ними, а також перспективам вивчення феноменів хасидизму і єврейського Просвітництва (Гаскали) на східноєвропейських, зокрема українських теренах.

Учасників і гостей конференції привітали президент УАЮ д-р Віталій Черноіваненко, президентка Європейської асоціації юдаїки проф. Елізабет Голлендер, програмна менеджерка Центру міської історії Мар'яна Мазурак і заступниця директора Львівського конференц-бюро Софія Каїнська.

Ключовими доповідачами заходу стали провідні світові фахівці в галузі дослідження єврейських інтелектуальних рухів XVIII–ХIХ століть — хасидизму та Гаскали. Проф. Марцін Водзінський (Вроцлавський університет, Польща) розпочав конференцію лекцією на тему «Hasidim, Maskilim and Others. How to Write History of Jewish Eastern Europe?», а проф. Шмуель Файнер (Бар-Іланський університет, Ізраїль) у заключний день представив доповідь «The Perplexed of the Time: The Conservative Turn in the 19th Century Haskalah».

Під час конференції відбулася панель вшанування пам’яті знаної дослідниці хасидизму, єврейської містики й ґендерної історії проф. Ади Рапопорт-Альберт (1945–2020). Професорка Рапопорт-Альберт не була байдужою до українських академічних справ. Зокрема, упродовж багатьох років вона радо консультувала колег в Україні, допомагала становленню журналу Української асоціації юдаїки «Judaica Ukrainica», бувши членкинею його редколегії. Дослідниця планувала виступити на конференції УАЮ «“Розкриваючи секрети”. Хасидизм і Гаскала на українських землях», але, на жаль, не встигла — 18 червня 2020 року, за 10 днів до її 75-річчя, перестало битися її серце. З меморіальними доповідями на честь багаторічної керівниці департаменту гебраїстики і єврейських студій Університетського коледжу Лондона виступили її колеги з Великобританії, Польщі та інших країн.

Важливою подією під час конференції став окремий семінар для молодих дослідників (студентів магістерських і PhD-програм). Четверо учасниць і учасників з України, Ізраїлю та Швеції презентували свої роботи й проєкти досліджень і змогли отримати зауваги та питання  від більш досвідчених колег.

Завершила дводенну конференцію церемонія вручення Премії УАЮ імені Мартена Феллера та Жанни Ковби за найкращу книжку з юдаїки за 2021 рік. Цього року нагороду за найкращу працю з єврейських студій розділили львівські дослідники Юрій Скіра (автор монографії «Покликані: монахи Студійського Уставу та Голокост», Київ: Дух і Літера, 2019) і Петро Чорній (автор монографії «Етнічні групи Галичини міжвоєнного періоду. Міжетнічне (спів)життя та соціокультурні трансформації», Львів: Інститут народознавства НАН України, 2018 [видано 2019]).  Лауреатів нагороди привітали перший заступник львівського міського голови Андрій Москаленко, президент УАЮ д-р Віталій Черноіваненко, віце-президент УАЮ д-р Сергій Гірік і представниця Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Єлизавета Мучнік.

Відеозапис конференції буде викладено за сайті УАЮ (uajs.org.ua) та YouTube-каналі Асоціації (bit.ly/UAJS_youtube).

Конференція відбулася за спонсорської допомоги і підтримки Європейської асоціації юдаїки, Львівського конференц-бюро та дофінансовувалася в рамках Програми «Пакет підтримки розвитку конференц-індустрії у м. Львові».

З повною програмою конференції можна ознайомитися тут.

У разі виникнення запитань просимо контактувати з оргкомітетом конференції за адресою: conference@uajs.org.ua.

Сторінка події на Фейсбук.

Фотоальбом із конференції можна знайти за посиланням.

Фотозвіт із церемонії вручення Премії УАЮ імені Мартена Феллера й Жанни Ковби розміщено тут.