Оголошення про конференцію «Стать, ґендер і єврейська емансипація в Центрально-Східній Європі (1860–1945)»

2021-12-04

 

 

Міжнародна конференція
Стать, ґендер і єврейська емансипація в
Центрально-Східній Європі (1860–1945)
24–25 червня 2025, Ужгород

Організатор: Українська асоціація юдаїки
Конференція відбувається за підтримки Європейської асоціації юдаїки

Українська асоціація юдаїки оголошує прийом заявок на міжнародну наукову конференцію, присвячену природі й розмаїттю революційних змін у житті єврейських жінок та іншим питанням, пов’язаним зі статтю й ґендером у другій половині XIX – першій половині XX ст., а також наслідкам цих змін.

Основну увагу буде приділено соціальним і політичним змінам, що призвели до процесу розширення прав і можливостей жінок. Організатори планують обговорити такі теми, як розвиток світської освіти єврейських дівчат, розпад традиційної сім’ї і практик, зростання незалежності й автономії жінок у єврейському суспільстві, жіночий політичний активізм тощо.

Згідно з релігійними приписами статус єврейських жінок традиційно вважався нижчим за статус чоловіків, хоча в повсякденному житті ашкеназькі жінки часто самостійно керували великими домогосподарствами. Життя їхніх чоловіків, натомість, зосереджувалося у вищому духовному світі, що нібито продовжувало традицію додіаспорних часів.

У XIX ст. у Центрально-Східній Європі відбулися радикальні зміни, наслідком яких стало швидке розширення прав і можливостей жінок. Почавшись наприкінці XVIII ст. в імперії Габсбургів під впливом Просвітництва, за кілька десятиліть цей рух поширився на Російську імперію. Безумовно, мислителі Гаскали прагнули реформувати єврейство, щоб через сучасну освіту інтегрувати його членів у ширше суспільство, відкрити їм доступ до професій (юриспруденції, медицини тощо), що тягло за собою, наприклад, зміну одягу. Маскіли перебували під впливом буржуазного ідеалу освіченої дружини й матері, який поділяли ідеологи західноєвропейського Просвітництва. Така жінка мала лишатися вдома й виховувати нащадків у дусі нових часів, поки її чоловік зароблятиме гроші на утримання родини. Цей ідеал міг влаштувати хіба що найбагатших євреїв, але був вкрай далекий від реалій єврейського повсякдення.

Ясна річ, цій ідеології сприяли унікальні зміни на всіх рівнях суспільства. Вони не могли не вплинути на єврейські громади, що дотепер переважно мешкали в маленьких містечках. Індустріалізація, масова міграція, участь у революційних політичних рухах (зокрема, єврейських, як-от Бунд або сіонізм), ціла плеяда соціалістичних і анархічних течій, соціальна мобільність, здобуття чоловіками й жінками світської освіти і професій — усі ці чинники сприяли трансформації ґендерних відносин і змінювали майбутнє єврейських жінок, які зіткнулися із запаморочливою гамою немислимих доти можливостей.

Здобуття жінками освіти не мало автоматичним наслідком їхній перехід до буржуазного конформізму. Воно сприяло розширенню особистих можливостей і водночас переформатовувало традиційний культурний капітал єврейських жінок — те, що вони використовували в домашньому господарстві та взаємодії з зовнішнім світом, поки їхні чоловіки вивчали Тору. Це було особливо актуально в Російській імперії. Місцева єврейська спільнота кінця XIX – початку XX ст. породила найбільшу кількість жінок-революціонерок. Ця тенденція тривала й у наступні десятиліття, завдяки виїзду з колишньої Російської імперії таких унікальних діячок, як Емма Ґольдман, Анна Кулішова або уродженка Києва Ґолда Меїр.

Ключові доповідачки:
Проф. Еліяна Адлер (Університет штату Пенсильванія, США)
Д-рка Кароль Манн (Університет Париж VIII, Франція)

Робоча мова конференції: англійська.

Кінцевий термін подання заявок — 1 березня 2025 року.

Результати відбору буде розіслано заявникам до 10 березня 2025 року.

Організатори забезпечать учасників конференції проживанням і харчуванням.

Заявки на конференцію подаються через форму на сторінці.


Knopka_out ukr_1_0.png


З інших питань просимо звертатися до оргкомітету за електронною адресою: conference@uajs.org.ua.

 

Зображення
conf25