Відеозапис публічної лекції Тетяни Батанової «Їдиш у Києві в 1917–1919 роках» [UKR]

batanova.jpg

 

 

Відеозапис публічної лекції в. о. керівниці  відділу фонду юдаїки Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, дослідниці українсько-єврейських узаємин 1917–1920-х років і їдишомовної єврейської культури Тетяни Батанової «Від жаргону до офіційної мови: Їдиш у Києві в 1917–1919 роках» викладено для перегляду онлайн.

Історія їдишу налічує майже тисячу років, однак модерна культура цією мовою виникла лише у другій половині XIX ст. Під час загального перепису населення в Російській імперії 1897 року 97% євреїв назвали рідною мовою їдиш, однак тоді він сприймався в найкращому разі як «маме-лошн» (материнська, рідна мова), а не мова політики, освіти чи високої культури. Багато хто зверхньо вважав його «жаргоном».

Падіння російської монархії в лютому 1917 року створило передумови для всебічного розвитку цієї мови. Саме в Києві їдиш отримав шанс для повноцінного існування в усіх сферах і визнання на державному рівні. Лекторка розповіла про дуже короткий, але цікавий, сміливий і по-своєму утопічний період розвитку єврейської культури в Києві 1917–1919 років, який став прикладом «нормальності» їдишу, вплинувши на політичне, громадське та культурне життя євреїв у різних куточках світу в наступні два десятиліття.

Захід відбувся 8 грудня 2019 року в межах науково-популярного лекторію УАЮ «Євреї України: від Давньої Русі до Незалежності». Організатори: Українська асоціація юдаїки, магістерська програма з юдаїки в НаУКМА та єврейський центр «Халом».

З фотографіями з лекції ви можете ознайомитись в альбомі на Фейсбук-сторінці УАЮ.

Відеозапис публічної лекції відтепер можна переглянути на каналі Youtube УАЮ.