Випускниця Магістерської програми з юдаїки в НаУКМА Дарина Подгорнова – про навчання на програмі:
Упродовж двох років я мала можливість навчатися на магістерській програмі з юдаїки у Національному університеті «Києво-Могилянська Академія». На час вступу я вже здобула базову історичну освіту (бакалаврат із історії в НаУКМА). Програма з юдаїки дозволила мені значно розширити свої знання, доповнивши її єврейським аспектом. Зокрема, це стосується основного предмету моїх зацікавлень (жіночої історії). Під час навчання тут я зрозуміла, що досліджуючи соціально-економічні аспекти історії жінок у пізньоімперському Києві конче необхідно залучати також і єврейську складову.
Думаю, що моє професійне вдосконалення як історикині було б неможливим, якби не співпраця з викладачами і викладачками магістерської програми. Упродовж двох років я мала змогу прослухати цікаві фахові курси й постійно отримувала професійні консультації від своїх викладачів. Завдяки програмі ми також мали змогу брати участь у різноманітних позауніверситетських заходах. Крім того, я пройшла стажування у Єврейському університеті в Єрусалимі та відвідала історичний воркшоп у Яґеллонському університеті у Кракові.
Не можна не згадати і про високий рівень викладання мов, адже за дуже короткий час ми здобули ґрунтовні базові знання з івриту та їдишу.
Ця магістерська програма приваблює цікавих людей із різною попередньою освітою та відмінним життєвим досвідом. Це робить процес навчання особливим. Хочу щиро подякувати всім організаторам, викладачам і однокурсникам за два надзвичайно насичені і плідні роки.
Випускниця Магістерської програми з юдаїки в НаУКМА Олександра Абрамова – про навчання на програмі:
Навчання в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» з дитинства було для мене нездійсненною мрією. Вступ на магістерську програму з юдаїки допоміг втілити давнє бажання й поєднати його реалізацію з основною сферою моїх наукових зацікавлень — дослідженням історії євреїв Буковини.
Тут я змогла систематизувати попередні знання й розширити уявлення про єврейську історію й культуру. До вступу я краще розумілася на локальних західноукраїнських історичних сюжетах. Саме завдяки навчанню тут я познайомилася з захопливим світом історії єврейських громад Центральної й Північної України.
Я отримала змогу прослухати багато цікавих курсів із єврейських студій, що викладаються відомими українськими фахівцями, а також міні-курси запрошених зарубіжних лекторів. Вони стосувалися найрізноманітніших тем: єврейських мов, історії, філософії, літератури й театру.
У написанні магістерської роботи мені суттєво допомогло літнє стажування в Єврейському університеті в Єрусалимі. Під час літньої практики у Львові та Києві й експедиції містечками Івано-Франківської області я познайомилася зі зразками єврейської культури, писемними й матеріальними джерелами з юдаїки.
Цю магістерську програму вирізняє чудовий викладацький склад. Хотілося б подякувати всім причетним до неї і, перш за все, наставникам. Окрему подяку хочу висловити координатору програми та науковому керівнику моєї магістерської роботи Віталію Черноіваненку. Безмежно вдячна за підтримку та всебічну допомогу у процесі дослідження, мотивацію не здаватись під час написання роботи та довжелезні години вичитки тексту!
Навчання тут подарувало мені змогу реалізувати давню мрію та змусило шукати нову. Тепер я прагну написати книжку з історії сіонізму в Чернівцях та прочитати міні-курс на цій же програмі як гостьовий лектор!
Випускник Магістерської програми з юдаїки в НаУКМА Андрій Левченко – про навчання на програмі:
Навчання на магістерській програмі з юдаїки упродож 2016-2018 років дало мені змогу отримати цінний досвід і знання в галузі єврейської історії, культури та єврейських мов.
Особливо корисними були лекції іноземних дослідників та дослідниць. Завдяки їм ми змогли ознайомитися з досягненнями провідних науковців, міждисциплінарними підходами в галузі юдаїки, удосконалити власний рівень володіння англійською мовою.
Однією з найцінніших можливостей програми є місячне стажування в Єврейському університеті в Єрусалимі. Особисто для мене воно відіграло неабияку роль, адже в Національній бібліотеці Ізраїлю та бібліотеці Єврейського університету зібрано практично всю науково літературу з моєї теми (в Україні абсолютна більшість із цих видань недоступні). Крім того, під час стажування я отримав рідкісну можливість наживо поспілкуватися з фахівцями світового рівня в галузі єврейських студій.
Висловлюю подяку всім причетним до створення та підтримки магістерської програми з юдаїки в Києво-Могилянській академії!
Випускниця Магістерської програми з юдаїки в НаУКМА Анастасія Бут – про навчання на програмі:
Магістерська програма з юдаїки — це поєднання добрих академічних можливостей та нетворкінгу. Під час навчання на програмі я мала можливість відкрити для себе єврейську культуру, історію та мови, слухати запрошених лекторів, пройти насичену музейно-архівно-бібліотечну практику, стажуватися у Єврейському університеті в Єрусалимі та познайомитися з багатьма цікавими людьми. Хоч я й не мала історичного академічного бекґраунду, навчання на програмі не сприймалося як надто складне: навчальний процес, поділ на дисципліни та різноманітні заходи організовано так, щоб одразу занурити студента у відповідне культурне середовище. Це дозволяє швидко адаптуватися і вільно засвоювати нову інформацію.
Хочеться окремо згадати про змогу вивчати дві єврейські мови та відвідувати святкування єврейських свят у громаді «Масорет». Крім того, не можна не сказати про створені в офісі програми комфорт та атмосферу гостинності.
Хочу висловити подяку програмі та викладачам за два роки плідної праці, справжній бенкет знань та щасливих моментів разом! Вдячна спонсорам за підтримку нашої чудової навчальної програми.
Випускник Магістерської програми з юдаїки в НаУКМА Роман Сав’як – про навчання на програмі:
Магістерська програма з юдаїки — одна з найкращих можливостей детальніше познайомитись з історією та культурою євреїв. Я радий, що мені випала нагода на ній навчатися.
Перед вступом на неї я був доволі поверхово знайомий із цією тематикою. Я прагнув відкрити нові для себе речі і магістерська програма надала мені таку можливість. Хочу особливо відзначити нагоду прослухати мовні курси. Викладачки цих дисциплін Ольга Яковлева (іврит) та Тетяна Батанова (їдиш) — справжні ентузіастки своєї справи. Вони допомогли не лише швидко розібратися в елементарних правилах, а й зрозуміти особливості цих мов. Ці знання допоможуть мені в подальшому самостійному їх вивченні.
Не можу не відзначити запрошення програмою з юдаїки численних іноземних гостьових лекторів. Мушу згадати і про літню музейно-архівно-бібліотечну практику. Її музейною частиною керувала Таїса Сидорчук — блискуча спеціалістка, яка знає практично все про музеї України і вміє цікаво поділитися цією інформацією. Ми мали змогу відвідати більшість закладів, про які розповідала пані Таїса. Не менш захопливою була й дослідницька частина практики, під час якої ми разом із групою дослідників професора Артема Федорчука шукали єврейські надгробки в містах і селищах Івано-Франківської області.
Хочу висловити подяку магістерській програмі з юдаїки та всім, хто забезпечує її діяльність, за унікальну можливість глибоко познайомитися з історією та культурою єврейського народу, за два насичені роки, які допомогли мені вирости як досліднику й дізнатися чимало нового.